+48 672 823 998
info@gmail.com

Jak sonda hydrostatyczna mierzy poziom wody?

Zbiór informacji dotyczących ekologii

Stacje uzdatniania wody, jak również pewnego rodzaju zbiorniki produkcyjne, musza mieć stale kontrolowany poziom cieczy, W przeciwnym wypadku, mogłoby dojść do sytuacji niebezpiecznych, którym nie da się zapobiec inaczej, niż bez specjalnych mierników. Takie mierniki, musza przede wszystkim być jak najbardziej dokładne.

Jaką sondę hydrostatyczną wybrać?

sondy hydrostatyczneMonitorowanie poziomu cieczy kojarzone jest głównie ze zbiornikami retencyjnymi, czy też z rzekami. Tak naprawdę jednak, taki monitoring może się okazać niezwykle potrzebny również w przemyśle. Przykładowo, jest on niezbędny w branży produkcyjnej, ale także na przykład w stacjach uzdatniających. Do wszystkich tych pomiarów zazwyczaj wykorzystuje się tak zwane sondy hydrostatyczne. Te urządzenia miernicze do przeprowadzenia pomiarów zazwyczaj wykorzystują tak zwana metodę hydrostatycznego podziału cieczy. Aby była ona przeprowadzona zgodnie z złożeniami, bardzo ważne jest, by czujnik był w pełni zanurzony. Powinien on znajdować się jak najbliżej dna, tak jak wskazują producenci tego typu mierników. Jest to bardzo ważne, gdyż tego typu sondy do pomiarów wykorzystują ciśnienie, które jest naturalnie wywierane przez wodę na znajdujący się w niej obiekt. Właśnie na podstawie pomiaru ciśnienia można ustalić, jaki jest poziom cieczy w danym zbiorniku, czy też instalacji. Te najnowocześniejsze sondy tego typu zazwyczaj mogą się pochwalić bardzo wysoką dokładnością podczas wykonywania pomiarów. Dlatego też ich zastosowania są coraz szersze obejmując także przemysł naftowy, chemiczny, a nawet okrętowy. Od pewnego czasu można zauważyć ze są one coraz chętniej stosowane na przykład w zbiornikach retencyjnych, czy też w oczyszczalniach ścieków. Niezależnie od tego, jakie zastosowania planujemy dla tego typu sond, musimy wiedzieć, że powinna być ona jak najdokładniejsza. Właśnie dlatego, na ten konkretnie parametr, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Tylko dokładna sonda tego typu da nam dokładny obraz tego, jak duży poziom wody jest w  danym zbiorniku.

Monitorowanie poziomu cieczy jest praktycznie niezbędne w przypadku wielu różnego rodzaju instalacji, czy też zbiorników. Oczywiście, obecnie taki monitoring nie jest wykonywany metodą wzrokową, ale z pomocą odpowiedniego sprzętu. Bardzo ważne jest, by był on możliwe jak najbardziej dokładny.