+48 672 823 998
info@gmail.com

Zalety technologii lasera

Zbiór informacji dotyczących ekologii

Laser CO2 był tradycyjnie preferowanym urządzeniem laserowym używanym w warsztatach ze względu na ich stałą wydajność pod względem szybkości cięcia, kosztów eksploatacji i jakości cięcia we wszystkich zakresach grubości metalu. Umożliwia to warsztatom obróbkę pełnego zakresu materiałów po konkurencyjnych cenach. 

Cięcie laserowe zapewnia szereg korzyści

dokładne laserowe cięcie w warszawieWraz z szybkim wzrostem popularności laserów światłowodowych, wiele warsztatów rozważa korzyści, jakie mogą zaoferować swojej firmie w zakresie zwiększonej wydajności w zakresie kosztów operacyjnych i czasu realizacji. W tym artykule omówimy zalety każdej technologii laserowej, sposób, w jaki mogą się one wzajemnie uzupełniać we właściwych warunkach oraz korzyści, jakie mogą przynieść większe firmy, takie jak warsztaty pracy, z obu. Najpierw nakreślmy mocne strony laserów światłowodowych i laserów CO2 oraz jakie korzyści oferują jeśli chodzi o dokładne laserowe cięcie w warszawie. Zalety technologii lasera światłowodowego: Wykazano, że lasery światłowodowe tną szybciej i są tańsze w eksploatacji niż lasery CO2 przy wytwarzaniu cienkich blach o grubości do 5 mm. Podczas cięcia cienkich blach mogą ciąć prawie 3 razy szybciej niż lasery CO2, a koszty operacyjne są zwykle o połowę niższe niż wymagane do obsługi CO2 ze względu na znacznie niższe zużycie energii elektrycznej i brak luster, które są niezbędne w systemach CO2. Ponadto, ze względu na brak luster i gazu laserowego, wymagają mniej konserwacji. Okresy międzyobsługowe są zwykle o 50% dłuższe, co z kolei pozwala na obniżenie kosztów obsługi o 50%. Ponadto wymagają mniej materiałów eksploatacyjnych do działania, a wymagane materiały eksploatacyjne są tańsze niż powiązane systemy CO2. Ponieważ wiązka wytwarzana ze światłowodów jest łatwiej pochłaniana przez metale, zapewnia to możliwość cięcia metali odblaskowych, takich jak miedź, mosiądz i aluminium, podczas gdy cięcie tych metali laserem CO2 może uszkodzić maszynę z powodu intensywnego odbicia wstecznego.

Zapewnia to większą elastyczność w podejmowaniu bardziej ekspansywnej pracy. Badania wykazały, że około 70% wszystkich zastosowań cięcia na rynku cięcia płaskich blach dotyczy cienkich materiałów o grubości poniżej 5 mm. Stanowi to duży segment rynku blach płaskich.